AUTOMATON SHOWROOM
PROGRAM:
20:30 HAPPENING
21:00 EKSHUMACJA KURKI WODNEJ – POSTĘPOWANIE
22:30 SEMINARIA IMMANENTEJ WIOSNY
23:30 KONCERT ANIIS

AUTOMATON SHOWROOM jest symboliczną inauguracją działalności planowanego w hali przemysłowej przy ul. Wilczak w Poznaniu Centrum Robotyki i Sztuki.
18 maja, w piątek, widzowie będą mogli zobaczyć efekt pracy Cyberarcheologów – próbę rozegrania dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. „Kurka Wodna” w legendarnej inscenizacji Teatru Automaton z 2012 roku (EKSHUMACJA KURKI WODNEJ – POSTĘPOWANIE). Czy dramat ten jest możliwy w pełnym niespodzianek 2222 roku? Czy warunki wynikające z nieprzewidywalnych permutacji okoliczności czasoprzestrzennych pozwolą na ponowne rozegranie intrygi i upload dawno nieżyjących postaci w nowe, syntetycznie spreparowane ciała aktorów?

„Czy w powtórzeniu możliwa jest kreacja?” pyta mistrz swojego adepta w SEMINARIACH IMMANENTNEJ WIOSNY. Spektakl ten, inspirowany „Świętem Wiosny” Igora Strawińskiego, którego premiera odbyła się podczas VI Festiwalu Wiosny w Poznaniu w 2011 roku, dzięki istniejącym zapisom, udało się zachować w całości. Po zmroku nastąpi jego projekcja, w niewielkim tylko stopniu zmodyfikowana ze względu na ponad dwieście lat dzielące nas od dnia premiery. Z dzisiejszej perspektywy, kiedy zapomnieliśmy już o transhumanistycznych niepokojach XXI wieku, a projekt postH okazał się blagą, przedstawienie to jest zaskakująco przejrzystym manifestem współczesnego neohumanizmu.

Przed północą kompozytorka i perkusistka ANIIS (Marta Knaflewska), autorka muzyki do spektakli Teatru Automaton, uzewnętrzni własną nadwrażliwość emocjonalną i skłonność do stanów lękowych podczas koncertu, w którym wybrzmią także jej fascynacje muzyką techno, noise czy industrial.

Festiwal Teatru Automaton: 18 maja 2012
Festiwal Nowa Siła Kuratorska, Poznań


Plakat: Katarzyna Augustyniak