GDZIE JESTEŚ JOHNIE CAGE?
Twórczość Johna Cage’a, jednego z najsłynniejszych kompozytorów muzyki współczesnej, do dziś zaskakuje słuchaczy, którzy wciąż przyzwyczajeni są do tradycyjnego odbioru dzieła muzycznego. Ten niestrudzony eksperymentator zaprasza nas do swego rodzaju intelektualnej rozrywki, w ramach której z pozoru abstrakcyjne i zawiłe założenia teoretyczne w kolejnych kompozycjach przekładają się na bardzo konkretne i ujmująco proste efekty.

Powtarzając niektóre z tych muzycznych eksperymentów na Scenie Wspólnej, będziemy starali się sprawdzić czy można usłyszeć ciszę albo jak brzmi kompozycja, której strukturą rządzi przypadek. Będziemy mogli podglądać, jak przebiegają zmagania wykonawców z dziełami Cage’a i w jaki sposób interpretują oni jego partytury, spisane w bardzo niekonwencjonalny sposób. Spróbujemy zaangażować publiczność, by zgodnie z założeniami kompozytora połączyć świat muzyki współczesnej z happeningiem i innymi formami performansu.

Podczas koncertu wykonane zostaną najważniejsze oraz najbardziej reprezentatywne dla Cage’a kompozycje, z których wiele będzie miało formę zdarzenia muzycznego. Program dopełniają także inspirowane twórczością amerykańskiego kompozytora utwory i akcje, przygotowane przez wykonawców – kompozytorów i muzyków Joannę Freszel, Jarosława Siwińskiego i Pawła Romańczuka.

Możliwość poznania poglądów Johna Cage’a, przejawiających się w jego twórczości, w performatywnym żywiole – w działaniu i w doświadczaniu – jest niepowtarzalną okazją dla publiczności, by spróbować nauczyć się świadomego słuchania. To chyba główny cel samego kompozytora – wyostrzyć nie tylko słuch muzyczny, ale także swego rodzaju spostrzegawczość akustyczną. Rozumieć dźwięki, dostrzegać rytm i harmonię, a także hałas, zakłócenia i dysonanse w otaczającej nas rzeczywistości. Zwrócić uwagę na nasze oczekiwania, a także na naturalne, spontaniczne reakcje organizmu na konkretne zdarzenia muzyczne i rozpoznawać ich źródło, identyfikować je. John Cage daje nam także poczucie, że sami możemy produkować dźwięki i działanie to może w sposób zaskakujący przynosić nam niemałą satysfakcję, której przejawem będzie czysta radość tworzenia i kreatywnego dzielenia się tym przeżyciem. Uśmiech, pojawiający się przy tym na twarzy, jest najlepszym dowodem, że dzieła te żyją wraz z doświadczającą ich publicznością, biorącą udział w eksperymentowaniu, którego Cage był prekursorem.

Premiera: 28 maja 2017
XXI Biennale sztuki dla dziecka, Scena Wspólna, Poznań.

Reżyseria: Krzysztof Cicheński
Scenariusz: Barbara Bogunia, Hanna Gawrońska
Scenografia: Julia Kosek
Muzyka: John Cage, Jarosław Siwiński
Występują: Joanna Freszel, Paweł Romańczuk, Jarosław Siwiński, Marcin Kluczykowski, Wanda Wasilewska
Realizator wizji: Janusz Piwowarski
Produkcja: Wojciech Nowak


Foto: Maciej Zakrzewski